e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. | тел.: +38‎0 48 770 30 33; +380 68 735 22 67; +380 50 683 38 89

Ліквідація ЖЕКів: нові права і нові обов'язки власників

Ліквідація ЖЕКів: нові права і нові обов'язки власниківЗгідно із прийнятим в липні 2015 року законом № 417-VIII "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", 1 липня 2016 року ЖЕКи припинять своє існування. Замість них українцям доведеться самостійно визначити форму управління спільною власністю: створити організацію співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), призначити керуючого або, у випадку, якщо мешканці будинку не визначатися до 1 липня, місцева влада самостійно призначить керуючу компанію на конкурсній основі.

Давайте розглянемо, чим же «загрожує» нам ця реформа.

Розпорядження спільним майном

Згідно з нововведенням, спільне майно багатоквартирного будинку складається з наступного:

 1. приміщення загального користування (у тому числі допоміжні);
 2. несучі, огороджувальні та несучо-огороджувальні конструкції будинку;
 3. механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення;
 4. будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території;
 5. права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок і прилеглі до нього будівлі, споруди та їх прибудинкова територія.

За рішенням співвласників, власники квартир можуть вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку. При цьому варто окремо виділити, що спільне майно багатоквартирного будинку не може бути поділене між співвласниками і не може бути виділено у вигляді частки із спільного майна багатоквартирного будинку.

Ще одним важливим моментом стала зміна підрахунку голосів, необхідних для прийняття рішень створеним ОСББ. І якщо раніше кожний співвласник мав один голос, то тепер вагомість голосу буде залежати від площі житлових та не житлових приміщень власника. Рішення вважатиметься прийнятим, якщо сумарна площа приміщень, що належать власникам, які проголосували за нього перевищує 75 % від загальної площі багатоквартирного будинку. Однак, якщо один власник є власником 50 або більше відсотків від загальної площі квартир та нежитлових приміщень, то в такому випадку рішення буде вважатися прийнятим, якщо за нього проголосувало більше 75 % від загальної кількості співвласників. Тобто в такому випадку точка відліку прив'язана не до площі приміщень, а до кількості власників.

Отримання інформації

Тепер власники квартир зможуть безкоштовно отримувати інформацію про технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, про умови його утримання і експлуатації, про витрати на утримання спільного майна та про надходження, отримані в результаті його використання.

Крім цього, будь-який власник квартири зможе ознайомитися з рішеннями та протоколами зборів співвласників будинку, листами опитування, а також зробити з них копії.

Нові обов'язки

Згідно із Законом "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", власники квартир зобов'язані:

 1. забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку;
 2. забезпечувати технічне обслуговування та, у разі необхідності, проведення поточного і капітального ремонту загального майна багатоквартирного будинку;
 3. дотримуватися правил утримання багатоквартирного будинку;
 4. виконувати рішення зборів співвласників;
 5. забезпечувати дотримання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переобладнання приміщень або їх частин;
 6. відшкодовувати збитки, завдані майну інших співвласників і спільного майна багатоквартирного будинку;
 7. додержуватися чистоти в місцях загального користування та тиші у відповідності з вимогами законодавства;
 8. своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

Таким чином, будь-який ремонт у будинку тепер оплачується самими мешканцями. І якщо загальними зборами мешканців буде прийнято рішення відремонтувати під'їзд, то внесок на проведення ремонту буде розподіляться пропорційно площі квартир власників багатоквартирного будинку, якщо інше не передбачено рішенням зборів власників.


У даного закону є як плюси, так і мінуси, але він прийнятий і зовсім скоро вступить в силу. Про те, як створити ОСББ читайте у наших наступних статтях.