e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. | тел.: +38‎0 48 770 30 33; +380 68 735 22 67; +380 50 683 38 89

Як відкрити бізнес в Україні: посібник для іноземця

Як відкрити бізнес в Україні: посібник для іноземцяНезважаючи на складну ситуацію в країні, іноземці зацікавлені у відкритті бізнесу в Україні. Що їх вабить, точно невідомо: можливо, потенціал ринку. Можливо, наш менталітет. Але, швидше за все, це пов'язано з тим, що Україна взяла курс на Європу і законодавець почав спрощувати процес ведення бізнесу. У нашій країні багато корисних ресурсів, відносно дешева робоча сила, вихід до моря, а також «хороша транспортна розв'язка» з-за близькості до країн Євросоюзу.

Починаючи вивчати законодавчу базу, іноземні громадяни бачать Закон «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», з якого вони розуміють, що у них такі ж права на ведення трудової діяльності, як і громадяни України, якщо є вид на проживання. І приїжджають, щоб відкрити свою справу.

Але на практиці стикаються з тим, що не так просто отримати дозвільні документи. Це не одна-дві папірці і без знання української мови, законів і інших нюансів, процес займає не 2-3 дні, як зазвичай. Якщо іноземний громадянин планує зайнятися будівництвом, якщо він самостійно буде збирати пакет усіх необхідних документів, він може на це витратити мало не півроку.

Можна піти іншим шляхом, і, не маючи дозволу на проживання і навіть реєстрацію, зареєструвати підприємство. Маючи на руках тільки паспорт, іноземець може бути засновником. Але якщо він захоче працювати, наприклад, в якості директора, то не зможе, поки його підприємство не отримає для нього дозвіл на роботу.

Передбачений ще такий момент, що іноземцю заборонено займати деякі посади: адвокат, аудитор, нотаріус, митник, суддя. Тут буде правильно уточнити, що іноземний громадянин може працювати адвокатом, але тільки не по адвокатському свідченню країни походження (ст. 2 ЗУ "Про адвокатуру"). І доведеться відмовитися від ведення сільськогосподарського бізнесу від свого імені – іноземець не має права купувати землі з сільськогосподарським призначенням. Але з цієї ситуації можна легко вийти, якщо мати українського партнера або взяти землю в оренду.

Але тепер найцікавіше: як пройти через терни до зірок і офіційно працювати на своєму ж підприємстві? Згідно українському законодавству (та й будь-якого іншого в світі), підприємство може найняти на роботу іноземця, якщо тільки попередньо доведе, що в країні немає спеціаліста, який би не впорався з такою роботою. Якщо мова йде про посади директора в особі власника, то по ідеї проблем бути не повинно. Для того щоб іноземець став працювати на підприємстві, не важливо, на якій посаді, йому знадобиться дозвіл на працевлаштування. А щоб його отримати, необхідно постаратися привести дуже вагомі юридичні документи і докази.

Щоб не говорили про Україну, про методи ведення бізнесу, конкуренції – уряд намагається створити оптимальні умови, як для українських бізнесменів, так і іноземних. Нехай в це не так легко повірити, але при правильному оформленні документів, іноземний громадянин може зареєструвати підприємство протягом декількох днів.