e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. | тел.: +38‎0 48 770 30 33; +380 68 735 22 67; +380 50 683 38 89

Якщо прийшла повістка в армію

article якщо-prishla-povestkaВи вже прочитали перелік тих, хто звільнений від третього етапу мобілізації і не знайшли там нічого прийнятного для себе. І з'явило логічне запитання – що робити, тому що йти служити в українську армію, а особливо в зону АТО, ой як не хочеться.

Не йти в армію можна на цілком законних підставах. Як, наприклад, отримання повістки. Є цілий регламент про те, як повинна вручатися повістка на мобілізацію. І зайве говорити про те, що він не завжди дотримується.
Правильне повідомлення передбачає вручення повістки особисто в руки військовозобов'язаному, на якій він зобов'язаний розписатися. Але так як у співробітників військкомату немає можливості підлаштовуватися під Ваш графік, вони передають повістку тому, кого застануть за місцем Вашої прописки або, що взагалі унікально, засунуть в одвірок або кинуть в поштову скриньку. Виходить, що Ви не повідомлені належним чином.

Але є й інша сторона медалі. Ваша мама або дружина опинилися будинки і взяли порядку на Ваше ім'я, або більш того, розписалися в її отриманні, військкомат вважає, що Вас повідомив і, як кажуть, чекає з речами. Відстрочити цей захід можна декількома способами:

  1. Ваші родичі не повідомили Вас про те, що прийшла повістка.
  2. Ви перебували у відрядженні або на стаціонарному лікуванні, що обов'язково потрібно буде підтвердити документально.

Ви не приходите з цих причин, а військкомат у цей час, згідно ст. 336 КК України, цілком може порушити кримінальну справу. Співробітники військкомату складають рапорт, а в органах прокуратури відкривають кримінальну справу, що зовсім не означає, що завтра справу буде передано в суд. Для цього потрібні ознаки складу злочину та докази, що військовозобов'язаний проінформований (телефонні роздруківки, поштові повідомлення). З досвіду, більшість подібних справ закривається на першій стадії.

Якщо не вийшло з порядком, то залишається шанс при проходженні медкомісії. У військовій медкомісії, під час мобілізації, медогляд проводиться за принципом «придатний», навіть якщо Ви приїдете на кріслі-каталці. Якщо Ви потрапляєте під нормативний акт Міноборони №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», але Вас ігнорують, то Ви можете:

  • При повній відсутності медкомісії – написати скаргу в обласний військкомат (Центральну військово-лікарську комісію).
  • При незгоді з тим, що Ви придатні - оскаржити результати військової медкомісії в суді. Для цього необхідно пройти ще одне обстеження в незалежному медичному закладі, захопити вердикт військової медкомісії, звернутися до хорошого юриста і подавати позов до суду. Рішення цього питання займає мінімум кілька місяців, що дає тимчасову, а, можливо, й повну, відстрочку від мобілізації.

Багато військовозобов'язаних бояться перетинати кордон для відряджень або подорожі в іншу країну, особливо якщо отримали повістку. Ви повинні знати, що прикордонники не мають права Вас зупиняти і, тим більше, забирати в армію, якщо на Вас немає орієнтування за злісну неявку у військкомат.

Військовий комісаріат особисто не займається пошуком призовників, а коли йому набридає Вас чекати, він подає заяву на розшук в міліцію. І ось у такому разі можуть виникнути проблеми з перетином українського кордону. Перевірити це можна в прикордонній службі України, але Ви розумієте, що питання: «Здрастуйте, підкажіть, будь ласка, я випадково не в розшуку?», не підходить. При плануванні особливо важливої поїздки, варто оформити запит більш офіційно.
Якщо Вас все ж призвали, то яка інформація знадобиться Вам і Вашій родині?

  1. При вимаганні хабара у військкоматі за можливу відстрочку або в медкомісії за «правильний» діагноз – подавайте скаргу в обласний військовий комісаріат або відразу по гарячій лінії СБУ (тел: 0-800-501-482).
  2. Якщо необхідна моральна підтримка, то спеціально для військовозобов'язаних і їх сімей надають психологічну допомогу в Миколаївському обласному центрі здоров'я. При цьому неважливо, з якого Ви міста. Зателефонувати можна по телефону 50-10-38.
  3. Держава теж пішла назустріч і відкрило власну гарячу лінію для родичів учасників АТО. Зателефонувавши за номером 0-044-255-69-55, можна подати скаргу, отримати консультацію або дізнатися, де зараз знаходяться солдати. Також діє їхній сайт www.ukc.gov.ua
  4. Найбільша група підтримки є і в соціальних мережах за адресою www.facebook.com/ukrarmyhelp
  5. Один хороший чоловік потрудився і зібрав безліч інформації про те, як надати допомогу військовим і куди, в разі чого, звертатися їх сім'ям, на цьому сайті www.radagor.livejournal.com.19932.html

Якщо Ви вважаєте, що Ваші права порушені, звертайтеся до суду! Якою б безвихідною не здавалася ситуація, завжди потрібно захищати свої громадянські права.

Не забудьте поділитися цією інформацією, щоб Ваші друзі знали свої законні права та куди звертатися при різних ситуаціях!