e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. | тел.: +38‎0 48 770 30 33; +380 68 735 22 67; +380 50 683 38 89

Процедура розірвання шлюбу, укладеного у Великобританії (Частина ІІ)

Процедура розірвання шлюбу, укладеного в Великобританії (Частина ІІ)Отже, в попередній статті я писала про те, як розірвати шлюб, якщо він був укладений в Англії. Трохи нагадаю про перший етап розірвання шлюбу! Для цього треба надіслати поштою в Англію свідоцтво на вказану мною адресу для того, щоб на ньому поставили апостиль, а також потрібно оплатити кур'єрські послуги. Потім чекаємо його повернення в Україну.

Ну що ж, через деякий час до Вас повернулося Ваше апостилізоване свідоцтво про шлюб. Після чого Ви зобов'язані нотаріально перевести на українську мову апостилізоване свідоцтво. Що робити далі? А от далі починається найцікавіше! Дане питання настільки не врегульовано чинним законодавством, що РАЦСи по-різному, я б сказала по-своєму, бачать процес розірвання шлюбу.

Вам можуть сказати, що розірвати шлюб потрібно через суд, і це навіть у тому випадку, якщо у Вас немає спільних дітей; що при подачі заяви про розірвання шлюбу повинні бути присутніми обидва з подружжя, і навіть можуть запевняти Вас, що в обов'язковому порядку потрібно бути присутнім як чоловікові, так і жінці.

Нагадаю, що згідно ст. 106 Сімейного кодексу України (далі СКУ) подружжя, які не мають дітей, мають право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу. Якщо один з подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя.

Є Закон, в якому чітко прописано, хто, як і куди повинен подавати заяву про розірвання шлюбу.

Якщо з цим питанням розібралися, то ми сміливо можемо перейти до наступного питання: які документи подаємо в РАГС. Для цього необхідно:

  1. Апостилізоване свідоцтво про шлюб, яке Ви нотаріально перевели на українську мову.
  2. Паспорта заявників.
  3. Заяву про розірвання шлюбу, яке Ви напишете безпосередньо в Рацсі.

Якщо один з подружжя, що відсутній, то надаю перелік необхідних документів:

  1. Апостилізоване свідоцтво про шлюб, яке Ви нотаріально перевели на українську мову.
  2. Паспорт заявника.
  3. Якщо один з подружжя, що відсутній, то від нього потрібно таку ж заяву про розірвання шлюбу з нотаріальним підтвердженням підпису. Зразок заяви можна знайти на сайті www.rada.gov.ua ,а саме Наказ № 52/5 від 18.10.2000 «Про затвердження Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні» (Додаток 12). тобто, Ваш (а) чоловік (дружина), т. к. він (а) не може бути присутнім у Рацсі при подачі заяви про розірвання шлюбу, заповнює свою частину заяви у нотаріуса нотаріус засвідчує справжність підпису на цій заяві. Завірену нотаріусом заяву Ваш (а) чоловік (а) віддає його Вам для передачі в РАГС.

Заяву потрібно подавати за місцем прописки одного з подружжя.

Наступним етапом розірвання шлюбу буде безпосередньо державна реєстрація розірвання шлюбу. Шлюб є розірваним, якщо робиться відмітка в Актовому записі цивільного стану». Ця відмітка робиться через місяць після подачі заяви про розірвання шлюбу.

У випадку, коли подружжя з поважної причини не можуть з'явитися в орган державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації розірвання шлюбу у встановлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день. При цьому строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви. (п. 4 ст. 15 ЗУ «ПРО державну реєстрацію актів цивільного стану»).

У законі також зазначено, що якщо один із подружжя через поважну причину не можете з'явитися для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про реєстрацію розірвання шлюбу або впродовж місяця письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про згоду реєстрації розірвання шлюбу за його відсутності та зазначити місцезнаходження органу державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу. При відправці повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з'явитися, повинен бути нотаріально посвідчений. (п. 4 ст. 15 ЗУ «ПРО державну реєстрацію актів цивільного стану»).

Що стосується отримання свідоцтва про розірвання шлюбу, то тут ситуація ще цікавіша. У законі, на жаль, не вказано хто, як і за яких обставин може забрати Вашу заяву про розірвання шлюбу. Зателефонувавши у кілька Рацсів р. Одеси, я зробила висновок, що свідоцтво про розірвання шлюбу може забрати особа, що діє на підставі нотаріального доручення від Вашого імені. Або інший варіант – Ваше свідчення може зберігатися у Рацсі до того моменту, поки Ви його особисто не заберете. Звичайно ж, краще, щоб Ви особисто отримали свідоцтво про розірвання шлюбу, по-перше, з матеріальної точки зору – нотаріальна довіреність коштує грошей і часу, а по-друге, як мною було зазначено раніше, Рацси керуються Правилами внутрішнього розпорядку, і не у всіх Рацсах може зазначатися, що свідоцтво про розірвання шлюбу може забрати особа, що діє на підставі нотаріального доручення.
Якщо з якихось причин Ви не можете з'явитися до РАЦСУ, то вищевказані підказки Вам допоможуть і згодяться в склалися ситуації.

Також потрібно буде сплатити державне мито, але розмір цього мита Вам скажуть безпосередньо в Рацсі.
У висновку хочу сказати, звичайно ж, бувають різні життєві ситуації. Всі ми люди! Нам властиво помилятися, ображати і ображатися, прощати і бути прощеними. Бувають ситуації, які важко зрозуміти і пробачити людині за скоєний ним вчинок. Але, перш ніж піти на такий серйозний крок, як розірвання шлюбу, згадайте за що Ви полюбили цю людину, і постарайтеся дати йому шанс. Як сказав мудрець: «Пробачити перший раз – мудрість. Пробачити другий раз – великодушність. Третій раз – дурість...». Адже зруйнувати стосунки набагато легше, ніж зберегти їх...

Юрист ЮК "Хільман і Партнери" Матковська Вікторія