e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. | тел.: +38‎0 48 770 30 33; +380 68 735 22 67; +380 50 683 38 89

Зміна керівника на підприємстві

Зміна керівника на підприємствіЗміна керівника (Директора, Генерального директора, Голови Правління) звичайна справа у процесі діяльності підприємства. Однак, слід знати, що для зміни директора недостатньо тільки рішення засновників. Зміна директора підлягає обов'язковій державній реєстрації. Тільки з моменту державної реєстрації новий директор є офіційним керівником підприємства.

Згідно ст. 17 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців вносяться відомості про осіб, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори.

Отже, для того, щоб провести державну реєстрацію зміни директора, необхідно розуміти порядок цієї процедури, яка охоплює підготовку документів та проведення відповідних змін в органах державної влади.

При виникненні необхідності у зміні директора, необхідно дотримуватися наступного порядку. Так директор є найманою особою і відповідає перед учасниками, то відповідно звільнити його можуть тільки засновники товариства. Для цього скликають збори учасників (засновників, акціонерів тощо) на яких вирішується питання про переобрання керівника організації, всі питання порядку денного вносяться до протоколу, який засвідчується підписами засновників та печаткою підприємства.

Наступним етапом є оформлення внутрішніх наказів на звільнення директора і призначення нового керівника згідно з протоколом загальних зборів.

Тепер Ви готові проходити офіційну процедуру по зміні глави підприємства, і готувати потрібний пакет документів для проведення змін в Державних органах. Простіше кажучи, тепер Ви готові йти до державного реєстратора на прийом для того, щоб провести реєстраційні дії по існуючому питання. Для цього Вам необхідний наступний перелік документів:

  1. Заповнена РЕЄСТРАЦІЙНА КАРТКА (Форма №4) на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
  2. Рішення засновників.
  3. Довіреність (у випадку, якщо реєстраційні дії проводить Вами уповноважена особа).

Після проведення державної реєстрації, зазвичай, протягом тижня Ви отримаєте оригінал нової Виписки з ЄДР.

Наступним етапом буде отримання нової картки (2 примірники) із зразками підписів і відбитка печатки, т. к. змінився директор, і, природно, змінився зразок підпису. Картка із зразками підписів і відбитка печатки - документ установленої форми, що надається в банк юридичною (або іншим) особою разом з іншими документами, необхідними для відкриття банківського рахунку. Цей документ містить:

  • справжні власноручні підписи керівників, що володіють правом першого і другого підпису;
  • зразок печатки юридичної особи.

Право першого підпису не може належати керівнику організації або іншій уповноваженій на те особі, у відповідності з розпорядчим актом (довіреністю) керівника.

Правом другого підпису може бути наділений головний бухгалтер або іншу (третю) особу, уповноважену на ведення бухгалтерського обліку в організації, на підставі розпорядчого акта керівника юридичної особи.

Також можливі ситуації, коли одночасно правом першого і другого підпису можуть бути наділені кілька співробітників організації. Керівник та головний бухгалтер організації не обов'язково входять в перелік цих осіб, наприклад, засновники організації можуть залишити це право за собою.

У картці можуть бути зазначені тільки особи, які мають право першого підпису (наприклад, якщо керівник організації сам веде бухгалтерський облік). У цьому випадку в полі "Друга підпис" необхідно вказати, що право другого підпису нікому не належить.

Необхідні документи:

  1. Чинний Статут.
  2. Протокол про призначення директора.
  3. Наказ про призначення директора.

Також, необхідно особиста присутність директора підприємства з печаткою. Підписи ставляться в присутності особи, яке підтверджує їх достовірність. Це може бути нотаріус.

Необхідність у зміні керівника підприємства може виникнути в будь-який час. У відповідності з Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», інформація, що стосується керівника (директора) підприємства міститься у відомостях Єдиного державного реєстру. Така ж інформація міститься і про подписанте – особі, що обирається (призначуваного) до органу управління юридичної особи, або особу, яка має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у т. ч. підписувати договори та інше, уповноважену діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу). Крім відомостей Єдиного державного реєстру, інформація щодо керівника міститься в інформаційних базах органів податкової адміністрації та статистики.

Важливо пам'ятати про те, що зміна директора, крім рішення безпосередньо засновників, являє собою і державну реєстрацію. Тільки за результатами проведення цих процедур зміна директора буде вважатися законною.

Юрист ЮК "Хільман і Партнери" Вікторія Матковська