e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. | тел.: +38‎0 48 770 30 33; +380 68 735 22 67; +380 50 683 38 89

Деякі особливості підписання актів виконаних робіт

Деякі особливості підписання актів виконаних робітУ своїй щоденній діяльності підприємства постійно підписують акти виконаних робіт / наданих послуг. У разі, якщо роботи (послуги) були виконані належним чином і у встановлені сторонами строки, то такі документи підписуються обома сторонами без будь-яких зауважень.

Труднощі виникають, коли Замовник не згоден з обсягами, якістю та термінами виконаних робіт (наданих послуг). Або ж навпаки, з незрозумілих причин Замовник відмовляється приймати та оплачувати належним чином виконані роботи (надані послуги). У такій ситуації в переважній більшості випадків спір вирішується в судовому порядку.

Для того, щоб у судовому процесі не турбуватися про оплату за належно виконані роботи (надані послуги) або ж навпаки, не виникла необхідність платити за неналежно виконані роботи (надані послуги) необхідно виконати такі прості, але рідко виконувані переважною більшістю підприємств формальності.

І так, якщо Ви виконали всі необхідні роботи (послуги), які з незрозумілих причин відмовляється приймати Замовник, то Вам слід виконати наступні дії:

1. Належним чином скласти Акти виконаних робіт (наданих послуг).
Будьте уважні, які конкретно акти (виконаних робіт, приймання-передачі виконаних робіт, приймання передачі послуг, виконаних послуг і т. п.) необхідно складати по завершенню господарської операції завжди вказується в договорі. Акти виконаних робіт повинні складатися у строки та в порядку, встановленому в договорі.

2. Належним чином відправити Акти виконаних робіт контрагенту.
Акти виконаних робіт повинні бути надані контрагентом у 2-х примірниках для підписання. В даному випадку дуже важливий спосіб передачі актів. Для подальшого розгляду справи в суді не достатньо відправити акти по електронній пошті або передати навмисне. Підписані з Вашого боку Акти виконаних робіт обов'язково повинні бути відправлені за юридичною адресою контрагента цінним листом з описом вкладення та зворотнім повідомленням. В опису вкладення обов'язково необхідно вказати номер і дату акта, а також до будь договором він відноситься. Після отримання актів Вашим контрагентом, Вам повернеться зворотне повідомлення про вручення як доказ того, коли акти були отримані Вашим контрагентом. Ще одним способом передачі актів виконаних робіт, є передача посадовій особі контрагента під підпис із зазначенням посади та ініціалів на супровідному листі або ще одному примірнику актів виконаних робіт. Дотримавшись ці формальності, Акти виконаних робіт будуть вважатися належним чином надіслані контрагенту.

3. Належним виставити контрагенту рахунок.
Дуже часто в господарських договорах обов'язок Замовника оплати прив'язують до виставлення рахунку Виконавцем. У даному разі факту належним чином виконаних робіт і відправлених актів виконаних робіт не достатньо для отримання грошових коштів.
В цьому випадку, по аналогії з актами виконаних робіт необхідно за юридичною адресою контрагента цінним листом з описом вкладення та зворотним повідомленням відправити рахунки на оплату або ж передачею посадовій особі контрагента під підпис із зазначенням посади та ініціалів на супровідному листі або ще одному примірнику рахунку.

4. Належна відповідь на можливі зауваження контрагента.
У випадку, якщо Ваш контрагент не став відмовчуватися» і відправив Вам необґрунтовані претензії або зауваження до актів виконаних робіт, то Вам необхідно вказати це в листі, який разом з ще двома примірниками підписаних з Вашої сторони актами виконаних робіт і рахунком на оплату знову відправити Вашому контрагенту з дотриманнями всіх описаних формальностей.
Тільки дотримуючи всі зазначені вище пункти, за умови належним чином виконаних робіт, ви будете мати практично сто відсоткові шанси виграшу в суді та отримання чесно зароблених грошових коштів.

Тепер розглянемо ситуацію з іншого боку. Ви найняли компанію для виконання робіт (надання послуг). Після закінчення часу, роботи (послуги) не були виконані або виконані не належним чином, однак Ви отримали поштою Акти виконаних робіт та рахунок на оплату.
Дуже часто, запальні керівники підприємств відправляють такі листи прямо в сміттєву корзину, при цьому голосно обурюючись нахабством контрагента. Однак такі дії спричиняють негативні наслідки для підприємства в суді, т. к. отримані акти виконаних робіт вважаються підписаними, якщо сторона не направить свої зауваження до виконаних робіт.
Тому на отримані акти виконаних робіт, які насправді не були належним чином виконані необхідно обов'язково реагувати в рамках правового поля.
Необхідно скласти грамотної лист, в якому як можна більш точніше описати дефекти у виконаних роботах (наданих послугах), які заважають їх прийняття, а також встановити контрагенту строк для їх усунення. До цього листа необхідно докласти отримані акти виконаних робіт і виставлений рахунок і відправити назад Виконавцю цінним листом з описом вкладення та зворотнім повідомленням про вручення.

Тільки в цьому випадку Ви будете в безпеці при можливих спробах Вашого контрагента отримати грошові кошти за не виконані належним чином.

Віктор Ніколаєв, юрист ЮК «Хільман і Партнери»