e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. | тел.: +38‎0 48 770 30 33; +380 68 735 22 67; +380 50 683 38 89

Особливості стягнення матеріального збитку з працівника підприємства

Особливості стягнення матеріального збитку з працівника підприємстваЗа останні десятиліття в Україні склалася ситуація, коли держава міцно стоїть на захисті прав найманих працівників. Діючий в Україні Кодекс законів про працю, прийнятий ще за часів Радянського союзу захищає права працівника перед підприємством.

Однак, наймані працівники далеко не завжди якісно виконують свої трудові обов'язки. Найчастіше, в наслідок або недбалості або відсутності належних професійних знань такі співробітники приносять підприємству матеріальний збиток.

Тому роботодавець часто вдається до використання не зовсім законних способів впливу на працівників (незаконні штрафи, звільнення), сподіваючись при цьому на юридичну неграмотність працівників і відсутність протидії з їх боку.

Проте, у разі грамотного юридичного підходу співробітника до незаконного відношенню до нього з боку підприємства, останнього чекають значні несприятливі наслідки у вигляді позовів про стягнення невиплаченої заробітної плати, поновлення на роботі та ін. Такі позови здебільшого задовольняються, оскільки суди з більшою охотою задовольняють позови бідних і обділених працівників до монстрам роботодавцям.
Тому, щоб уникнути таких ситуацій, роботодавці повинні знати порядок і основні особливості стягнення матеріальної шкоди з працівника.

Розглянемо основні особливості стягнення матеріальної шкоди з працівника, відповідального за сплату обов'язкових податків і зборів.
1. Посадова інструкція.
На підприємстві для всіх посад повинні бути прописані посадові інструкції. При тому, це повинні бути не просто «шаблони, викачані з інтернету», а спеціально розроблені інструкції для конкретних посад, враховуючи специфіку конкретного підприємства, т. к. посадові обов'язки в кожному підприємстві дуже сильно різняться в залежності від стилю управління керівника.
В посадовій інструкції особи, відповідальної за сплату обов'язкових податків і зборів, обов'язково має бути прописано, які відрахування він повинен виробляти, на підставі якої фінансової звітності, порядок отримання такої звітності і її узгодження, а також чіткий порядок отримання вказівки на переказ грошових коштів з рахунку підприємства.
Тільки лише в разі покладання посадовою інструкцією на працівника обов'язку щодо своєчасної сплати податків і зборів, його можна притягнути до матеріальної відповідальності за наслідки такої несплати.

2. Доведення суми збитку. 
Сума матеріального збитку, заподіяного працівником обов'язково повинна бути доведена. У розглянутому нами випадку, документом, що підтверджує збиток для підприємства буде документ, що підтверджує накладення на підприємство штрафних санкцій і пені за несвоєчасну сплату податків і зборів, а також платіжний документ, що підтверджує оплату таких штрафних санкцій.

3. Доведення провини працівника.
3.1. Отримання працівником всієї необхідної інформації і вказівки керівника на сплату загальнообов'язкових податків і зборів.
Податки і збори сплачуються підприємством на підставі фінансової звітності, затвердженої підприємством. Тому з метою уникнення можливих несприятливих наслідків, рекомендується надавати працівникові таку звітність (або необхідні витяги з неї) під підпис. В такому випадку підприємству буде легко довести, в якому обсязі відрахування повинні були дыть зроблені відповідальним працівником.

3.2. Наявність погодження керівника на сплату кожної грошової суми податків і зборів.
Як правило, на підприємствах, особи, відповідальні за сплату податків і зборів не вповноважені розпоряджатися грошовими коштами підприємства.
Тому в даній ситуації найбільш доцільно давати письмові вказівки під підпис на переказ грошових коштів з рахунку підприємства. Тільки в цьому випадку буде можливо довести наявність вказівки на переказ грошових коштів з рахунку підприємства.

3.2. Доведення можливості підприємства сплатити необхідні податки і збори.
Наявність однієї лише інформації про розмір податків і зборів, а також вказівку керівника на їх перерахування далеко не достатньо, щоб довести вину працівника.
Крім зазначених факторів, необхідно також довести наявність коштів на розрахункових рахунках або в касі підприємства. Цей факт може бути доведено шляхом отримання відповідних довідок у відділеннях банків, де обслуговуються поточні рахунки підприємства.

Віктор Ніколаєв, юрист ЮК «Хільман і Партнери»