e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. | тел.: +38‎0 48 770 30 33; +380 68 735 22 67; +380 50 683 38 89

 • Головна
 • Прес-центр
 • Статті
 • Особливості доказування права підприємства на податковий кредит і валові витрати внаслідок визнання податковою інспекцією договорів нікчемними

Особливості доказування права підприємства на податковий кредит і валові витрати внаслідок визнання податковою інспекцією договорів нікчемними

Особливості доказування права підприємства на податковий кредит і валові витрати внаслідок визнання податковою інспекцією договорів нікчемнимиУ разі складення ДПІ Акта перевірки з висновками про нікчемність договорів підприємства та контрагента, та прийняття внаслідок нього податкових повідомлень-рішень на суми ПДВ і податку на прибуток, зазначені податкові повідомлення-рішення необхідно буде оскаржити в суді.

На практиці застосування судами норм податкового законодавства склалися основні вимоги до доведення реальності договорів між контрагентами.

Як зазначено Вищим адміністративним судом України в Інформаційному листі від 20 липня 2010 року № 1112/11/13-10 «Проблемні питання застосування законодавства у справах за участю органів державної податкової служби», а також в Інформаційному листі від 02 червня 2011 року № 742/11/13-11, процесуальна діяльність суду щодо встановлення обґрунтованості права платника податку на податковий кредит з податку на додану вартість повинна включати наступні етапи:

Встановлення факту здійснення господарської операції. При доведенні факту здійснення господарської операції, Вам необхідно аргументувати й довести наступні моменти:

 1. Яким чином Ви почали співпрацю з  Вашим контрагентом (як про них дізналися, як познайомилися), яким чином підписувалися договори, хто контролював хід виконання робіт, постачання товарів, хто підписував акти виконаних робіт, видаткових накладних з обох сторін, чи відбувалося це за присутності обох сторін.
 2. Документально підтвердити хто здійснював перевезення товарів, якими конкретно транспортними засобами.
 3. Документально підтвердити де саме зберігався товар, ким відпускався.

Установлення спеціальної податкової правосуб'єктності учасників господарської операції (у т. ч. з'ясування можливої обізнаності платника щодо можливих дефектів у правовому статусі його контрагентів).

 1. В даному випадку Ви маєте довести, що при укладенні договорів взяли у Вашого контрагента копії статутних документів, копію ліцензії, можливо ще якісь документи.
 2. Також в даній ситуації не буде зайвим Витяг з ЄДР, взяте на момент укладення спірних договорів.

Встановлення зв'язку між фактом придбання товарів (послуг), спорудженням основних фондів, імпортом товарів (послуг) та господарською діяльністю платника податку (зокрема, наявність господарської мети при вчиненні відповідних дій платника податку).

 1. В даному випадку Ви повинні аргументувати суду, з якою метою здійснювалося придбання у Вашого контрагента товарів та робіт.
 2. Ви повинні надати суду первинну бухгалтерську документацію, що підтверджує отримання замовлення на товари і роботи, виконані Вашим контрагентом.
 3. Ви повинні показати суду, що в наслідок отримання замовлення на роботи і постачання товарів, придбавши ці товари і замовивши ці роботи у Вашого контрагента Ви отримали фінансову прибуток, оскільки отримання прибутку є метою діяльності будь-якого підприємства.

Встановлення дотримання платником податку спеціальних вимог щодо документального підтвердження сум податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.

 1. В даному випадку, Ви повинні довести суду, що все ПН оформлені належним чином, зареєстровані в реєстрах отриманих ПН і відображені в Додатках 5 до Декларацій з ПДВ.
 2. Також, при можливості рекомендується звернутися до Вашого контрагента з проханням про надання їм копій Додатків 5 до Декларацій з ПДВ.

Встановлення факту надмірної сплати податку на додану вартість в ціні товарів (послуг), придбаних платником податку.

 1. В даному випадку Ви маєте довести суду, що вже оплатили вартість ПДВ у ціні придбаних товарів і послуг, приклавши при цьому виписки з банківського рахунку.

Виходячи з аналізу судової практики, тільки аргументоване доведення всіх перерахованих вище фактів дозволяє скасовувати в судовому порядку прийняті податкові повідомлення-рішення, захистивши тим самим право підприємства на податковий кредит та валові витрати.

Юрист ЮК «Хільман і Партнери»

Віктор Ніколаєв