e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. | тел.: +38‎0 48 770 30 33; +380 68 735 22 67; +380 50 683 38 89

Приватизація земельної ділянки

Приватизація земельної ділянки – це передача землі громадянам України із земель державної або комунальної власності.

Приватизація земельної ділянки може бути:

 • Безкоштовна
 • Платна

Безкоштовна приватизація.
Ст. 121 Земельного кодексу України передбачає, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

 • для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;
 • для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара;
 • для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;
 • для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;
 • для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;
 • для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

Розмір земельних ділянок, що передаються безоплатно громадянину для ведення особистого селянського господарства, може бути збільшено у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю).

Розмір земельної ділянки, що передається безоплатно громадянину у власність у зв'язку з набуттям ним права власності на жилий будинок, не може бути меншим, ніж максимальний розмір земельної ділянки відповідного цільового призначення, (крім випадків, якщо розмір земельної ділянки, на якій розташований будинок, є меншим).

Разом з тим, ч. 4 ст. 116 Земельного кодексу України визначає, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання.

Процедура безоплатної приватизація земельної ділянки:

1. Громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної або комунальної власності у власність.

До заяви додаються копії паспорту громадянина та довідки про присвоєння індивідуального ідентифікаційного коду.

Додатково до вищезазначеного до заяви додаються технічні матеріали та документи, що підтверджують розмір земельної ділянки (ст. 118 ЗКУ).

2. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний термін. У цьому ж рішенні зазвичай дається дозвіл на розробку землевпорядної документації щодо відведення земельної ділянки у власність.

3. Після отримання позитивного рішення необхідно звернутися до ліцензованої землевпорядної проектної організації для замовлення землевпорядної документації.

4. Після розробки зазначеної землевпорядної документації обов'язково необхідно узгодити її у Держземагентстві. Тільки після погодження землевпорядної документації відбувається державна реєстрація земельної ділянки.

5. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування Державним кадастровим реєстратором територіального органу Держземагентства України.

Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються:

 • заяву про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22 Постанови КМУ від 17.10.2012 р. Про порядок ведення Державного земельного кадастру);
 • оригінал погодженою відповідно з законодавством документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації);
 • електронний документ;
 • документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки (крім випадку, передбаченого в абзаці четвертому пункту 86 Порядку, коли вказується реєстраційний номер попередньої заяви або подається його копія).

6. Протягом 14 днів реєстратор перевіряє відповідну заяву.

7. За результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор виконує одну з таких дій:

 • здійснює державну реєстрацію земельної ділянки:
 • приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки у відповідності з пунктом 70, 73, 77-85 Порядку у разі:
 • Невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам законодавства;
 • Розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини;
 • Розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;
 • Подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.

8. За результатами державної реєстрації земельної ділянки видається Витяг з державного земельного кадастру.

9. Потім, для реєстрації права власності на земельну ділянку необхідно звернутися в Реєстраційну службу з такими документами:

 • заяву про державну реєстрацію права на нерухоме майно (земельну ділянку);
 • витягом з Державного земельного кадастру;
 • оригінал або завірена копія рішення про затвердження землевпорядної документації;
 • оплата державного мита.

10. За результатами такої реєстрації видається свідоцтво про право власності на нерухоме майно.

Платна приватизація.
В земельному законодавстві платна приватизація як спосіб придбання землі не передбачена. Однак на практиці такий спосіб існує.

Платна приватизація – це викуп земельної ділянки України із земель державної або комунальної власності.

Коло осіб, які мають право на платну приватизацію земель, значно ширше, ніж у безкоштовній приватизації.

По-перше, право на платну приватизацію землі мають громадяни України, які:

 • вже приватизували безоплатно земельну ділянку, але мають у користуванні ще одну земельну ділянку такого ж цільового призначення і хотіли б приватизувати його;
 • мають в постійному користуванні земельну ділянку більшого розміру, ніж той, який законом дозволено приватизувати безкоштовно;
 • має у власності об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці іншого, ніж перераховані у ст. 121 ЗК України цільового призначення.

По-друге, право на приватизацію землі за плату мають юридичні особи, які є власниками будівель, споруд та інших об'єктів нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці. У таких випадках зазначені юридичні особи можуть реалізувати своє право на приватизацію земельної ділянки тільки шляхом її викупу. Причому право платної приватизації землі мають як українські, так і іноземні юридичні особи.
Однак, якщо земельна ділянка, на якій розташований об'єкт нерухомого майна, що є земельною ділянкою сільськогосподарського призначення, то іноземна юридична особа не має права на її приватизацію. Воно зможе використовувати таку земельну ділянку лише на підставі договору оренди землі.

Юрист ЮК «Хільман і Партнери»
Катерина Худенко