e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. | тел.: +38‎0 48 770 30 33; +380 68 735 22 67; +380 50 683 38 89

КУПИТИ ЗАСТАВНЕ ЖИТЛО І НЕ ВТРАТИТИ ЙОГО

Купити заставне житло і не втратити йогоНа сайтах банків сьогодні можна знайти величезну кількість пропозицій з продажу різного заставного майна. Велика їх частина — це нерухомість, причому найрізноманітніша. Це та сама нерухомість, на купівлю якої раніше масово набирали іпотечні кредити, але які так і не погасили в повному обсязі.

З метою компенсувати втрати від неповернень, банки розпродають заставне житло. У всієї цієї нерухомості є один незаперечний плюс – це його вартість, яка на порядок нижче ринкової, але є і ризик – судові розгляди, які можуть ініціювати колишні власники житла.

ДОБРОВІЛЬНА ПРОДАЖ

При добровільному продажі важливо перевірити наявність правовстановлюючих документів на житло, а також кількість мешканців, прописаних на житловій площі, і простежити, щоб вони обов'язково були прописані на інший житлоплощі. Особливо це стосується неповнолітніх мешканців.

Господар продає сам

Цей спосіб спочатку не конфліктний, так як ви купуєте житло у господарів, які зрозуміли, що більше не можуть виплачувати іпотеку і вирішують від неї позбутися. Для прискорення процесу і компенсації додаткових трудовитрат покупця, вони зазвичай знижують ціну.

У такій схемі, крім покупця, продавця, нотаріуса бере участь ще банк — він виступає третьою стороною. І підтверджує, що, як тільки вноситься вся вартість житла, він тут же вивільняє квартиру з-під заставного обтяження і більше не має до неї ніякого відношення.

Важливою перевагою такого підходу є додаткова перевірка. Документи про купівлю-продаж та про стан застави перевіряє не тільки нотаріус або наведений вами юрист, але і правознавець банку.

В кредит

Якщо при купівлі заставної квартири вам теж знадобиться кредит, то його можна взяти у того ж банку, який продає вам кредитну нерухомість. Але будьте готові до того, що вам доведеться пройти всі стандартні процедури. Вам не зроблять поблажок тільки тому, що ви купуєте іпотечну нерухомість. Банк вимагає довідку про доходи, а також додаткову заставу або надання поручительства третьої особи.

Пам'ятайте, що якщо ви з продавцем і його родичами не підпишете договір про відсутність претензій або він буде неправильно складений, то вам загрожує опротестування операції в суді. Колишній господар квартири або його рідня зможуть подати судовий позов на підставі того, що банк змусив їх продати нерухомість за заниженою ціною.

ПРИМУСОВИЙ ПРОДАЖ

Якщо рішення суду або договір про задоволення вимог банку - передбачають право іпотекодержателя продати іпотечну нерухомість будь-якому покупцеві, іпотекодержатель зобов'язаний за 30 календарних днів до укладення договору купівлі-продажу повідомити власника квартири та усіх зацікавлених осіб про свій намір продати квартиру. Важливо переконатися, що банк точно виконав цю вимогу закону і що власник квартири або інша заінтересована особа не заявили про бажання укласти договір купівлі-продажу. Для того щоб простежити за точним дотриманням процедури і правильністю порядку проведення публічних торгів (аукціону) не зайвим буде залучити юриста. Важливо, щоб організатор прилюдних торгів розмістив повідомлення про проведення прилюдних торгів не менше ніж у двох друкованих засобах масової інформації за місцезнаходженням нерухомості — і не пізніше, ніж за 15 робочих днів до аукціону, а також письмово повідомив державного виконавця, іпотекодавця, іпотекодержателя та всіх осіб, які мають зареєстровані права та вимоги на предмет іпотеки, про дату, час і місце проведення прилюдних торгів та про початкову ціну лота.

Аукціон

Від попередніх схем купівлі ця відрізняється безпосереднім продавцем. Нерухомість в даному випадку продає сам банк. Це найбільш ризикована схема придбання житла для покупця так як банк не може дати жодних гарантій, що у покупця не буде проблем з попередніми власниками, і тому вона є найбільш вигідною. Нерухомість може коштувати на 50-60% менше своєї реальної вартості.

Будьте готові до того, що на огляд квартири вас можуть просто не пустити, так як боржники не хочуть виїжджати. Але навіть якщо житло вже звільнили і банк отримав рішення суду про його стягнення, ви не зможете просто так його купити. Потрібно буде взяти участь в аукціоні, який можуть призначити через місяць.

Для участі в аукціоні потрібно внести гарантійний внесок, який складе до 5% стартової, тобто оціночної вартості нерухомості. А далі сам аукціон. І якщо ви не переб'єте ціну інших учасників торгів, то час, витрачений на пошук квартири і очікування торгів пройде даремно. Гарантійний внесок вам звичайно повернуть, а ось час - ні.

Якщо ви все-таки переможете в торгах, то на вас чекає оформлення. Для початку у торгуючої організації потрібно забрати копію протоколу проведення аукціону. Отримати його ви зможете тільки протягом трьох днів після торгів.

Головний ризик аукціонної схеми продажу нерухомості — це оскарження результатів торгів, після чого можна залишитися без квартири і втратити виконавчий збір. Колишній власник або його рідня можуть подати позов на підставі того, що на торгах була занижена ціна або з причини порушень у проведенні аукціону. Суд може скасувати угоду. І вже ніхто не поверне покупцеві час і все, що він витратив, щоб стати учасником торгів.