e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. | тел.: +38‎0 48 770 30 33; +380 68 735 22 67; +380 50 683 38 89

ЯК ОСКАРЖИТИ ЗАПОВІТ

Як оскаржити заповітКоротко і доступно про ключові моменти законодавства щодо визнання заповіту недійсним і оспорювання права на спадщину.

Будь-яка людина, перебуваючи в здоровому розумі і тверезій пам'яті, може змінити законний порядок спадкування шляхом складання заповіту. Можна залишити все майно тільки одній людині, вибірково розділити або зовсім позбавити потенційних спадкоємців цього права. Але як бути, якщо ви, будучи законним спадкоємцем, виявили, що з заповіту вас виключили? Давайте розглянемо всі можливі способи визнання заповіту недійсним.

Складено не за правилами

Якщо при складанні заповіту були не дотримані загальні вимоги до форми заповіту, можна сміливо звертатися до суду з заявою про визнання заповіту недійсним. Порушенням форми складання останньої волі громадянина є:

 • Заповіт складено не у письмовій формі або без зазначення місця і дати складання;
 • Заповіт не підписано особисто заповідачем, за винятком випадків, коли заповідач через фізичні вади не може власноручно підписати заповіт, в такому випадку замість нього текст підписує інша особа – рукоприлагатель;
 • Заповіт не посвідчений нотаріусом або іншою уповноваженою особою згідно із законом;
 • Відсутній запис про державну реєстрацію заповіту у Спадковому реєстрі.

Варто окремо відзначити, що, помилки, описки чи помилки, які не впливають на зміст останнього волевиявлення громадянина, не є підставою для повного або часткового визнання заповіту недійсним.

Недієздатність заповідача

Це один з найпопулярніших способів визнання заповіту недійсним. Однак, цей спосіб також є і самим важко доказовим.

Приймаючи той факт, що оскаржити заповіт можна тільки після смерті заповідача, визначення стану душевного здоров'я заповідача стає дуже проблематичним, якщо при житті його душевна хвороба не була очевидною і підтвердженої висновками експертів.

У випадках коли, за цією підставою для визнання заповіту недійсним, в медичних установах немає даних, можливі спадкоємці роблять спроби посмертно довести недієздатність заповідача, що є досить складною процедурою.

Але якщо вас це не зупиняє і ви впевнені в своїй правоті, то можна спробувати домогтися призначення психіатричної експертизи, викликати в суд свідків, надати листи заповідача, відеозаписи і фотографії.

Негідні спадкоємці

Для визнання спадкоємця «негідним» з юридичної точки зору, необхідно, вчинення хоча б однієї із зазначених дій:

 • Умисне позбавлення життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або вчинення замаху на їх життя. Якщо ж спадкодавець, знаючи про скоєний замах, у заповіті все ж включив дану особа в коло спадкоємців, у такому разі положення про «недостойних спадкоємців» не застосовується і зазначена особа має право на отримання спадщини, зазначеної у заповіті;
 • Умисне перешкоджання складання заповіту або внесення змін в заповіт, а також перешкоджання здійсненню спадкодавцем скасування заповіту.

Вчинення цих дій спадкоємцем повинно бути встановлено судом і зазначатися у відповідному рішенні чи вироку, які, в свою чергу, стануть підставою для подання заяви про визнання спадкоємця недостойним. У разі визнання спадкоємця недостойним, він усувається від спадкування. Отримане ним до цього часу майно, має бути повернуто покликаним до спадкоємства особам.

Майно не належало заповідачеві

При складанні заповіту нотаріусу не потрібно надавати правовстановлюючі документи. Таким чином, у заповіті може бути майно, яке не належить заповідачеві, що може ввести спадкоємців в оману, особливо, якщо майном є нерухомість.

Так як право власності на нерухомість настає з моменту його державної реєстрації, в тому разі якщо нерухомість зареєстрована і є відповідний запис у Державному реєстрі підтверджує це, то ніяких правовстановлюючих документів на майно нотаріус вимагати не зобов'язаний, так як необхідну інформацію він може отримати сам, шляхом пошуку необхідних записів в реєстрі.

Виключенням є лише порядок спадкування земельних ділянок, коли правовстановлюючим документом є державний акт на земельну ділянку. В такому випадку нотаріусу необхідно подати держ. акт для внесення запису про перехід права власності до спадкоємця.

І якщо з зазначених даних у державних реєстрах або на підставі документів випливає, що зазначене майно не належить заповідачеві, то воно виключається зі спадкової маси.

Що робити?

Оскаржити заповіт може будь-який спадкоємець або інша особа, права якої, на його думку, були порушені заповітом. Зробити це він може шляхом подання заяви в суд за місцем знаходження майна.

Крім заяви, потрібно надати наступні документи:

 • заповіт;
 • квитанцію про сплату судового збору;
 • медичні документи заповідача;
 • рішення чи вироки судів;
 • інші документи, включаючи листи, відеозапису чи фотоматеріали.

В залежності від підстави заяви, формулюванням в якості причин визнання його недійсним можуть служити:

 • фізичний і душевний стан спадкодавця на момент складання документа;
 • недотримання форми складання заповіту;
 • неправомірні дії спадкоємців, зазначених в заповіті, стосовно спадкодавця чи інших спадкоємців;
 • правовий статус майна, зазначеного в заповіті.

Важливо розуміти, що будь-яка із зазначених обставин має бути підтверджена рішенням або вироком суду, які набрали законної сили.