e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. | тел.: +38‎0 48 770 30 33; +380 68 735 22 67; +380 50 683 38 89

Ліквідація бізнесу: Обережно, двері зачиняються!

Ліквідація бізнесу: Обережно, двері зачиняються!Ми розповімо вам три способи закрити бізнес, компанію або фізичну особу-підприємця, про те, скільки коштує і чим загрожує відхід «по-англійськи».

У нашій попередній статті ми розповіли про те, як почати свій бізнес зареєструвавши ФОП. Останнім часом держава значно спростила процедуру реєстрації бізнесу, чого не скажеш про його ліквідацію. Деякі підприємці не проводять офіційну процедуру закриття бізнесу, а вирішують «залишити як є», що в результаті може призвести до ще більших проблем.

Без поспіху

Процедура закриття ФОП може зайняти близько півроку, у той час як процес закриття юридичної особи іноді затягується до 2-3 років. Якщо раніше подавалась заява про припинення господарської діяльності, то тепер — про припинення реєстрації юридичної або фізичної особи-підприємця.

Після того як ви подали заяву держреєстратору податкові органи з фондами соцстраху проведуть перевірку підприємства на предмет відсутності заборгованостей і своєчасної подачі звітності. Якщо боргів немає і порядок із звітами, вам видадуть довідки, що дозволяють здійснити закриття бізнесу. Це теорія, на практиці все складніше: після передачі пакета документів реєстраційній службі, ви можете на роки застрягти в процесі закриття бізнесу.

Податкова не дозволить зняти з обліку суб'єкта, який уникнув податкової перевірки, не підтвердив сплату всіх податків, санкцій за порушення, якщо такі були виявлені. Дуже сильно затягує процес ліквідації перевірка податкової сплати ПДВ, вона ж може інкримінувати співпрацю з фіктивними компаніями, зняти валові витрати, тим самим створивши недоїмку по прибутку і ПДВ та нарахувати штраф (до 50% від суми недоплати). У такому випадках юрособі доведеться звернутися до окружного адміністративного суду та оскаржити таке донарахування.

Податкова перевірка може бути відкладена, на пару-трійку місяців. Причина? Ви ж не єдиний, хто закриває бізнес і, можливо, не найбільша і активна компанія. Податкова зацікавлена у перевірках саме таких, так як існує ймовірність виявлення порушень з подальшим накладенням штрафів. А юрособа при цьому зобов'язана продовжувати звітувати перед органами, незважаючи на факт припинення діяльності. У цей період ваші документи могли загубитися (що трапляється при передачі справ в податковій), і вам доведеться проходити всю процедуру з початку.

Закриваємо ФОП

За фактом, ФОП закрити простіше, ніж юридичну особу. Фізичним особам більше не потрібно подавати довідки про відсутність заборгованості, про проходження перевірок з Пенсійного фонду, органів ДПІ. Для закриття ФОП необхідно лише заповнити заяву. Реєстратор на наступний день видасть колишньому власникові бізнесу повідомлення про припинення його діяльності.

Але не варто забувати, що всі податкові зобов'язання за період дії ФОП залишаються за вами, фіскальній службі зазвичай недостатньо відомостей з реєстру і вони просять донести документи або пройти перевірку, в межах строків позовної давності до вас можуть бути пред'явлені вимоги від контрагентів. Якщо раніше ці процедури передували закритту ФОП, то зараз вони можуть здійснюватися і після припинення діяльності. Такі зміни були прийняті у зв'язку з розумінням того, що фізична особа підприємець, на відміну від юридичної особи, залишається все тією же фізичною особою, тільки без приставки підприємець, а відповідальність за зобов'язаннями, які виникли під час ведення підприємницької діяльності, залишається.

Після сплати всіх боргів, або після проведення додаткової перевірки, податкова видає відомості за формою №30-ОПП (довідку про відсутність заборгованості по сплаті податків і зборів). Після зняття з обліку у фіскальних органах видається довідка за формою 12-ОПП.

Закриваємо юрособу

Закриття юрособи проводиться в два етапи:

  1. Реєстрація рішення про ліквідацію;
  2. Процедура ліквідації.

Уповноважений представник компанії подає держреєстратору (або нотаріусу) протокол загальних зборів або рішення засновника. Державний реєстратор подає оголошення в спеціалізоване друковане видання про ліквідацію юридичної особи. З моменту публікації починається строк на задоволення вимог кредиторів, який, згідно ст. 112 Цивільного кодексу України, не може бути менше одного місяця.

У цей період проводиться власне ліквідаційна процедура (виявлення кредиторів, продаж активів, взаєморозрахунки, перевірки ДФС і Пенсійного фонду, закриття рахунків, складання ліквідаційного балансу, архівування документів тощо).

Інші варіанти

Коли у власника немає бажання або можливості проходити всю вищезгадану процедуру, він починає шукати альтернативні варіанти, один з яких – перепродаж підприємства. Пропозиції з оперативної ліквідації компанії за 3 тис. грн. дуже легко знайти, вся процедура займає 3-4 дні. Її суть зводиться до продажу або відступлення прав на юрособу.

Ці фірми обіцяють провести процедуру ліквідації, але, по факту, просто залишають все на самоплив. І, хоча формально ви більше не маєте відношення до підприємства, до нього можуть бути пред'явлені претензії фіскальної служби або правоохоронних органів – у тому числі і за період, коли компанією управляли ви. При цьому ви не зможете дізнатися які претензії висуваються до підприємства, так як їм буде володіти вже інша особа.

Ті ж проблеми можуть наздогнати вас і в іншому варіанті дій – «залишити як є», і перестати здавати звіти.

Податкова може виявити заборгованість, кредитори можуть висунути вимоги, а за неподання звітності можуть накласти санкції. Не важливо, колишній ви або діючий керівник, вдавшись до подібних варіантів, вам варто бути готовим до адміністративної відповідальності.

У разі неподання звіту штрафи становлять в середньому 170 грн. за один звіт, але вони можуть сягати кількох тисяч гривень.

У випадках, коли підприємство рік не подає звітність або відсутнє за юридичною адресою, тоді ДФС має право ініціювати виключення з реєстру даного підприємства. Зрозуміло, якщо податківці не могли знайти власників або керівників компанії, то суди зазвичай виносять рішення за скороченою процедурою про припинення реєстрації.

Але все залежить від суми недоїмки, як ми вже говорили раніше, чим вона вище, тим більше в її стягнення зацікавлена податкова.

Тому, якщо у вас є ризик донарахування податків в ході ліквідаційної перевірки —здавайте порожні звіти три роки (строк позовної давності), а потім можете спокійно закрити непрацюючу і нецікаву для фіскальної служби компанію.

Якщо наша порада запізнився і ДФС вже проявила до вас інтерес, спробуйте провести процедуру банкрутства. Не за що притягнути засновників, стягнути борги буде не з кого у зв'язку з відсутністю майна. Правда, процедура банкрутства займає тривалий час і досить складна.

Наостанок зазначимо ще один важливий момент. Згідно Податкового кодексу України, з 2014 року можна не подавати податкову звітність з відсутніми даними (тобто з прочерками або нулями) і компанія, що припинила свою діяльність, без заборгованостей перед бюджетом, перед співробітниками і т. п., може припинити подачу звітності податковим органам. При цьому вона може відновити діяльність коли завгодно.

Однак це не стосується ФОП, які є платниками єдиного податку, так як їм незалежно від активності ведення підприємницької діяльності необхідно сплачувати внески в пенсійний фонд, а якщо перестати платити, то можуть накопичитися великі борги.