e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. | тел.: +38‎0 48 770 30 33; +380 68 735 22 67; +380 50 683 38 89

ОФОРМЛЕННЯ МАЙНА НА ДИТИНУ

Оформлення майна на дитинуКожен батько хоче забезпечити майбутнє своєї дитини. З вихованням і освітою свого чада ви розберетеся і без нашої допомоги, а ось в питаннях забезпечення спокою за матеріальне майбутнє дитини, без юриста не обійтися.

Почнемо з того, що забезпечити матеріально майбутнє своєї дитини в Україні ви можете шляхом заповіту або передачі майна у його власність за життя. Про сумне поки не будемо, так що сьогодні розглянемо оформлення майна у власність дитини з вашою безпосередньою участю, а до теми заповітів повернемося в наших наступних статтях.

Для початку важливо розуміти, що під «майном» мається на увазі не тільки право на предмети матеріального світу, але і право на інтелектуальну власність, цінні папери, гроші на банківських рахунках і тому подібне.

Пам'ятайте, що діти - повноцінні громадяни суспільства, також як і дорослі вони можуть володіти майном, з тією лише різницею, що власність дітей вимагає додаткової опіки і контролю.

Вікові та правові градації

В залежності від віку дитина наділена різними правами і обов'язками. Згідно ст. 6 Сімейного кодексу України, дитиною вважається особа, що не досягла віку 18-ти років. При цьому поняття «дитина» підрозділяється на:

 • неповнолітня дитина – особа у віці від 14 до 18 років;
 • малолітня дитина – особа не досягла віку 14 років.

Це принципова відмінність вказує на правові особливості, пов'язані з віком дитини.

Малолітня дитина

У відповідності зі ст. 31 Цивільного кодексу України малолітні діти можуть вчиняти дрібні побутові покупки невисокої вартості, відповідні розвитку і задовольняють щоденні потреби чада. Також дитина до 14 років має право реалізовувати свої немайнові права, тобто вона може вимагати визнання свого авторства, зазначення свого імені у зв'язку з використанням написаного нею твору, картини, композиції або комп'ютерної програми, винаходу, або навпаки, заборонити згадування свого імені, а так само скористатися псевдонімом.

Малолітні діти не можуть придбати дорогі товари і послуги. Замість них угоду можуть укласти їх батьки, або один з батьків при згоді другого. При цьому, щоб уникнути подачі судового позову про визнання укладеної угоди недійсною, важливо отримати саме письмову згоду другого з батьків. У деяких випадках така згода має бути нотаріально завірена.

Неповнолітня дитина

У віці з 14 до 18 років дитина має на порядок більше прав і обов'язків. У відповідності зі ст. 32 Цивільного кодексу України, крім операцій, дозволених малолітнім, неповнолітній може самостійно розпоряджатися своїми доходами, відкривати банківські рахунки, розпоряджатися вкладом, внесеним нею на своє ім'я, здійснювати права на результати інтелектуальної і творчої діяльності.

Дитина у віці від 14 до 18 років може самостійно підписувати договори за наявності згоди батьків. Тільки згоду на вчинення правочину щодо транспортних засобів та нерухомості, потрібно буде нотаріально завірити. У випадку, коли один з батьків проти правочину, то договір може бути підписаний з ініціативи іншого з батьків, якщо їм буде отримано дозвіл органу опіки та піклування.

Орган опіки та піклування

Цей заклад бере участь практично в усіх справах, пов'язаних з передачею майна дітям, його основним видом діяльності є захист прав та інтересів дитини, в тому числі захист від недобросовісних батьків. Тому не дивуйтеся, що вам потрібно буде отримати схвалення свого рішення щодо угод на ім'я вашого чада. Такими угодами можуть бути, наприклад:

 • укладення договору, який потребує нотаріального засвідчення або державної реєстрації;
 • видача письмового зобов'язання від імені дитини;
 • укладення договору щодо поділу або обміну житлового будинку, квартири;
 • відмова від майнових прав дитини і т. п.

Подача заяви на отримання дозволу від органу опіки та піклування не гарантує схвалення, оскільки цей орган може відмовити у випадках коли:

 • батько повідомив про себе неправдиві відомості;
 • батько позбавлений батьківських прав судом, або не позбавлений, але компетентним органом прийнято рішення про відібрання дитини;
 • до суду подано позов про позбавлення батьківських прав;
 • один з батьків вважає недоцільним давати свою згоду на укладення договору нерухомості з дитиною;
 • вчинення правочину може зменшити існуючі майнові права дитини або порушити його інтереси.

Відчуження нерухомості дитини здійснюється лише з урахуванням гарантії збереження її права на житло. Гарантією може стати переоформлення на дитину права власності на іншу еквівалентну за пропорційністю нерухомість, або, наприклад, укладення попереднього договору про купівлю нерухомості на користь дитини, і надання цього договору орган опіки та піклування, як доказ про збереження його прав.

Дарування

Побутові речі можна подарувати без укладення письмового договору, в усній формі, на відміну від дарування нерухомості, яке вимагає виключно письмового оформлення угоди та обов'язкового нотаріального посвідчення. Так само можна подарувати і рухоме майно, майнові права, цінні папери і т. п.

Саме по собі дарування не має на увазі під собою передачу чого-небудь натомість, його основна умова - безплатність. У договорі дарування не можна написати, що подарунок віддається в обмін на що-небудь або ж подарунок зобов'язує вчинити на користь дарувальника будь-які дії. Але, у договір можуть бути внесені деякі умови: заборону на продаж, обмін, поділ та інші обтяження подарунка на певний строк.

Укласти договір у письмовій формі і нотаріально завірити його, знадобиться і при даруванні валютних цінностей на суму, що перевищує п'ятдесятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (на сьогоднішній день ця сума дорівнює 850 грн.). Важливо пам'ятати, що подарунки оподатковуються, але для близьких родичів, у тому числі і дітей, ставка податку становить 0%.

Відкриття банківського рахунку

Як згадувалося вище, неповнолітні діти віком від 14 до 18 років можуть самостійно відкрити собі рахунок у банку і розпоряджатися коштами внесеними ними без втручання батьків. Що ж стосується малолітніх дітей, то в даному випадку батьки як законні представники інтересів дитини, можуть укласти договір банківського вкладу від її імені і розпоряджатися коштами на рахунку.

Важливо відзначити, що управляють майном дитини його батьки за замовчуванням спільно. Якщо вас не влаштовує таке положення, то, щоб уникнути подальших суперечок, ви можете укласти договір, розподілити обов'язки по управлінню. Цей договір слід нотаріально завірити.

Коли підстав для управління власністю дитини більше немає, батьки зобов'язані передати їй або її новому опікуну майно дитини разом з доходами, отриманими в результаті управління цим майном. Якщо батько управляв майном дитини неналежним чином (в протиріччі з інтересами дитини, безгосподарне управління, нанесення шкоди майну і т. д.), то це може послужити підставою для відшкодування збитку.

Тепер можна бути спокійнішим за матеріальне майбутнє свого чада і цілком сконцентруватися на його вихованні.